BALT-YACHT to jedna z największych w Polsce stoczni jachtowych z wieloletnim doświadczeniem, produkująca łodzie najwyższej jakości z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Jedną z nich jest 5 osiowe centrum obróbcze MX5 firmy CMS z układem sterowania FANUC 31I-B5 najnowszej generacji. Wszystkie projekty wykonywane są zgodnie z dostarczoną dokumentacją 3D przez klienta. Proces obróbki skrawaniem jest nadzorowany przez zespół doświadczonych inżynierów. Departament CNC wykorzystuje oprogramowanie wspomagające procesy projektowania i wytwarzania CAD/CAM firmy Autodesk. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania jesteśmy w stanie zrealizować nawet najbardziej zaawansowane projekty dla różnych gałęzi przemysłu tj. stoczniowy, motoryzacyjny, lotniczy itp.
— 30 LAT FIRMY —
łodzi produkowanych rocznie
ŁODZI WYPRODUKOWANYCH OD 1990 ROKU
WPROWADZONE OD POCZĄTKU ISTNIENIA FIRMY (1990R)
NOWYCH MODELI WPROWADZONYCH OD 2012 ROKU
Żadna firma szkutnicza z terenu Augustowszczyzny nie może poszczycić się tak bogatą i odległą historią…
Łodzie trafiają do niemal wszystkich państw europejskich a nawet Australii i słyną z doskonałej jakości. To zawsze był priorytet w działalności Państwa Kozłowskich, nie zadowalała ich ilość wyprodukowanych jednostek ale precyzja wykonania .
Dziś firmę wspiera syn Marek jako Dyrektor oraz synowe: Magdalena i Irena a nowe pokolenie wnuków powoli dorasta, by kontynuować rodzinną tradycję …
czekamy na twoje pytania
tel. (+ 48) 87 643 17 00
(+ 48) 87 643 18 00
Żarnowo Pierwsze 9B
16-300 Augustów
Żadna firma szkutnicza z terenu Augustowszczyzny nie może poszczycić się tak bogatą i odległą historią… Zacznijmy więc od mistrza Bielawskiego, ojca i teścia obecnych właścicieli stoczni Balt-Yacht-Krystyny i Benedykta Kozłowskich, który w latach 30-tych jako szesnastolatek wystartował w kajakarskich zawodach. Skończyło się niepowodzeniem, bo kajak wymagał poprawy konstrukcji. Odtąd ulepszanie właściwości nautycznych sprzętu pływającego stało się prawdziwą pasją Bronisława Bielawskiego. Choć nie miał przygotowania teoretycznego do zawodu, wiedzę fachową zgłębiał dzięki pracowitości, uzdolnieniom stolarskimi i praktyce (był bosmanem w Yachtklubie w Augustowie). Lata wojenne i powojenne wstrzymały te działania.
Drewniane łodzie żaglowe „MAK” na rzece Netcie (Augustów, 1974)
mistrz mógł zająć się w ówczesnych warsztatach PTTK nad Neckiem profesjonalnym szkutnictwem. Stare konstrukcje uszlachetniał własnymi pomysłami tak aby łatwiej wprowadzać je w ślizg. Nowe jednostki projektował pod potrzeby holowania narciarzy wodnych, na których zapanowała moda w latach 70-tych. To wówczas pasję do sportów wodnych zaczęły podzielać jego dzieci. Z powodzeniem startowały w zawodach narciarskich. Heniek, Janek i Halina zdobywali najwyższe laury w skokach, slalomie i jeździe figurowej.
Benedykt Kozłowski przy stole kreślarskim (1976)
Folder łodzi wiosłowej „UKLEJA”
to wielki sukces Bronisława Bielawskiego. Zatrudniony jako konstruktor w pierwszej augustowskiej stoczni „ Foto-Pam” rozwinął skrzydła. Jego projektu jacht żaglowy, o rodzimie brzmiącej nazwie „Necko” i imponującej jak na ówczesne czasy długości ok. 8 metrów, został zwodowany i z powodzeniem przetestowany szlakiem wodnym Augustów-Gdańsk. To była jednostka większa od popularnej „Omegi” czy ”Cadeta” z kabiną mieszczącą 5 osób!
pasja w wykonywaniu i konstruowaniu jednostek przelała się na córkę Krystynę i jej męża Benedykta Kozłowskich. Młodzi i pełni zapału pracowali w sławnym „Foto-Pamie” na coraz bardziej odpowiedzialnych stanowiskach . Benedykt był Dyrektorem ds. technicznych i konstruktorem popularnych jednostek wiosłowych, żaglowych i motorowych. Krystyna sprawowała nadzór nad organizacją produkcji i rzetelnym wykonawstwem pełniąc funkcję Z-cy Szefa Produkcji.
Bronisław Bielawski i Benedykt Kozłowski na wspólnym rejsie
Morska Stocznia Jachtowa im. Leonida Teligi
rozpoczęła erę łodzi z laminatu poliestrowo-szklanego . Nowej technologii Benedykt Kozłowski wraz ze swoimi pracownikami uczył się w Szczecinie w słynnej stoczni im. Teligi . Z powodzeniem wprowadził ją i zaczął stosować w „Foto-Pamie ” a epoka drewnianych jednostek przeszła do lamusa .
Krystyna i Benedykt Kozłowscy założyli pierwszą w regionie prywatną stocznię o nazwie BALT-YACHT. Lata doświadczeń w szkutnictwie przekonały do współpracy dużych odbiorców zagranicznych jak choćby Jeanneau, Intercontakt, X-Yachts, Marine Power a obecnie Brunswick Marine in EMEA Inc., Cormate AS oraz Goldfishboat AS.
Balt 660 – kamień milowy firmy
BALT 818 Titanium na Majorce
Produkcja szkutnicza prowadzona jest na kilku nowoczesnych halach o pow. ok. 1 hektara. Pod swoją marką BALT-YACHT oferuje nagradzane łodzie:
– spacerowe:
Balt 37 Grand – zdobywca nagrody Gdynia Polboat Award 2022
SunCamper 35 – zdobywca nagrody „Gwóźdź targów Wiatr i woda 2018 ” oraz Jacht roku 2019 w Polsce.
– poł-ślizgowe, wprowadzone we współpracy z firmą Yacht Export Poland:
Balt 1018 Tytan
Balt 918 Tytan
Balt 818 Tytan –zdobywca Nagrody Polski Jacht Roku 2015.